Mhairi Black, membră a SNP, devine cea mai tânără deputată din parlamentul britanic

Candidata Partidului Național Scoțian (SNP), Mhairi Black, 20 de ani, a devenit cea mai tânără deputată a parlamentului britanic, învingându-l în cursa electorală pe Douglas Alexander, una dintre personalitățile de vază ale Partidului Laburist, informează vineri AFP. Studentă la Științe Politice, Mhairi Black a obținut 23.548 de voturi contra 17.864 obținute de Douglas Alexander, care și-a recunoscut înfrângerea și a salutat "formidabila campanie" dusă de tânăra concurentă.


populare
astăzi

1 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

2 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

3 Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, sugerează că Moscova își asumă atacul asupra României

4 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească

5 Dispută pe drona de la Galați. Politicienii vorbesc de un atac, generalul Grecu îi contrazice: „A fost deturnată electronic”