Ministrul de finanțe olandez Jeroen Dijsselbloem a fost reales președinte al Eurogrupului

Ministrul de finanțe olandez Jeroen Dijsselbloem a fost reales luni, de către omologii săi din zona euro, președinte al Eurogrupului, a anunțat Consiliul European pe Twitter, relatează AFP. "Le mulțumesc colegilor pentru sprijin și cooperare și sunt nerăbdător să-mi exercit un al doilea mandat de președinte al Eurogrupului", a postat la rândul său pe Twitter ministrul olandez, în vârstă de 49 de ani.

Primul mandat al lui Jeroen Dijsselbloem expiră la 21 iulie. Mandatul președintelui Eurogrupului este de 2,5 ani. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...