O cafenea cu numele lui Vladimir Putin a fost deschisă în Serbia

O cafenea purtând numele preşedintelui rus Vladimir Putin a fost deschisă în centrul istoric al oraşului sârb Novi Sad, relatează agenţia Itar-Tass, în pagina electronică.

Vladimir Putin (Imagine: AFP/ Mediafax Foto)

Un portret al preşedintelui rus a fost amplasat lângă semnul cu numele lui Vladimir Putin. Proprietarul cafenelei, Radivoje Milianici, a explicat, într-un interviu pentru postul naţional de televiziune RTS, că "numeroşi cetăţeni îl respectă pe preşedintele Putin, iar în Serbia există rusofili şi persoane care îl admiră pe liderul rus".

"Nu consider că numele cafenelei este controversat", a adăugat el.

Oficial, cafeneaua va fi deschisă pentru clienţi începând de săptămâna viitoare.

Oficiali europeni şi occidentali au solicitat Serbiei, candidată la aderarea la UE, să se alăture sancţiunilor impuse de Bruxelles Rusiei în urma crizei din Ucraina, însă Belgradul evită aplicarea măsurilor, pentru a nu-şi supăra aliatul tradiţional. Poziţia intervine în condiţiile în care Moscova a susţinut Belgradul în mai multe dosare sensibile, în special în ceea ce priveşte independenţa Kosovo.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan