O grupare din Siria pregătește "atentate de mare amploare" în Occident (spionajul britanic)

Șeful MI5, serviciul britanic de informații interne, a informat joi că un grup islamist extremist se află în Siria unde pune la cale "atentate de mare amploare" în Occident, scrie AFP.

Luând cuvântul la Londra a doua zi după sângerosul atentat comis la Paris contra săptămânalului satiric Charlie Hebdo, Andrew Parker, directorul general al MI5, s-a referit la riscul unor atentate ce ar putea fi comise de luptători care se întorc din Siria.

"Știm, de exemplu, că un grup de teroriști fanatici ai organizației Al-Qaida pregătește în Siria atentate de mare amploare contra Occidentului", a declarat el.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

3 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

4 Realitatea Plus scade în fața unei televiziuni rivale. Un post tv dintre primele 3 pierde puternic audiență

5 „Faceți plinul la mașină, acum” / Avertismentul unui analist care vorbește de o criză mondială ca în anii `70