O nouă execuție a unui condamnat la moarte în SUA, a doua într-o săptămână

Statul american Virginia l-a executat joi, prin injecție letală, pe Alfredi Pietro, un criminal recidivist condamnat pentru trei omoruri și suspectat a fi implicat în alte șase, a precizat, într-un comunicat, administrația penitenciară din Virginia, informează France Presse. "Un avocat al lui (Alfredi) Pietro a asistat la execuția clientului său, care după ce le-a mulțumit apărătorilor săi și membrilor familiei a adăugat: 'să terminăm'.

Este cea de-a doua execuție din SUA din această săptămână. Miercuri, o femeie condamnată la moarte, Kelly Gissendaner, a fost executată în statul Georgia.

Un al treilea condamnat la moarte, de această dată din Oklahoma și care urma să fie de asemenea executat în această săptămână, a beneficiat de suspendarea in extremis, miercuri, a execuției, din cauza dubiilor privind unul dintre produsele folosite în injecția letală. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

2 Așa o fi?

3 CTP / „Prost la prost trage”

4 „Am dat Iranului o armă mai puternică decât bomba nucleară” / Dezvăluire a serviciilor secrete americane

5 Adrian Veștea vrea să-i ia locul lui Ilie Bolojan la șefia PNL. O nouă ședință tensionată în partid