Ostatici la Bamako: Algerianul Mokhtar Belmokhtar, "fără îndoială la originea" atentatului (ministru francez)

Algerianul Mokhtar Belmokhtar, liderul grupării jihadiste Al-Mourabitoun, afiliată Al-Qaida, "se află fără îndoială la originea" atentatului de la hotelul Radisson Blu din Bamako, a afirmat vineri ministrul francez al apărării, Jean-Yves Le Drian, citat de AFP. 

"Este căutat de multă vreme de numeroase țări, se află fără îndoială la originea acestui atentat, chiar dacă nu suntem pe deplin siguri de acest lucru", a declarat ministrul la postul francez de televiziune TF1.

Atacul asupra hotelului s-a soldat cu cel puțin 27 de morți din rândurile clienților și trei printre teroriști, potrivit cel mai recent bilanț prezentat de o sursă militară din Mali.

Într-un comunicat citit la telefon pentru site-ul mauritanian Al-Akhbar și canalul panarab de televiziune Al Jazeera, Al-Mourabitoun a revendicat acest atentat ca fiind o operațiune organizată în comun cu Al-Qaida în Maghrebul Islamic (AQIM).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Yuval Noah Harari / Douăsprezece teze despre lumea care vine

2 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...

3 VIDEO Turcia reacționează vehement după ce două nave civile au fost lovite de drone în Marea Neagră, la plecarea din Rusia

4 Regula neștiută a plajelor grecești: șezlongul e gratuit la consumație minimă

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /