Parlamentul European a aprobat în procedură de urgență propunerea Comisiei, de redistribuire a 120.000 de migranți

Parlamentul European a aprobat în procedură de urgență propunerea Comisiei, de redistribuire a 120.000 de migranți

Parlamentul European a aprobat joi în procedură de urgență și cu amplă majoritate propunerea făcută în 9 septembrie de Comisia Europeană și care presupune redistribuirea a 120.000 de azilanți aflați deja pe teritoriul Italiei, Greciei și Ungariei către alte state membre, informează EFE. Procedura de urgență, stipulată în articolul 154 din Regulamentul de procedură, a fost propusă de președintele legislativului european Martin Schulz și aprobată de plen la deschiderea sesiunii.

'Actuala criză a refugiaților ne obligă (...) să acționăm rapid', a spus miercuri Martin Schulz, susținut de președintele comisiei pentru libertăți civile, Claude Moraes, care i-a invitat pe deputați 'să arate solidaritate europeană în ceea ce privește criza refugiaților' în votul de joi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

2 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

3 Putin, obligat să se trezească din delirul grandorii după patru ani de război sângeros

4 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu

5 BREAKING Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”