Patru bombe din cel de-Al Doilea Război Mondial, descoperite în apropiere de Berlin

Patru bombe din cel de-Al Doilea Război Mondial au fost descoperite în orașul Oranienburg, la nord de capitala germană Berlin, a anunțat joi consiliul municipal, relatează DPA.

Bombele neexplodate, fiecare cântărind 250 kilograme, urmează să fie dezamorsate vineri, a anunțat consiliul.

O zonă de securitate pe o rază de un kilometru de locul unde au fost găsite bombele, zonă cu 4.300 de locuitori, urmează să fie instaurată vineri dimineața, a adăugat consiliul. Transportul public local va fi de asemenea oprit în zonă.

AGERPRES/(AS — autor: Violeta Gheorghe, editor: Ionuț Mareș)


populare
astăzi

1 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

2 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

3 Lecții pentru întreaga lume din mica Ungarie

4 O informație care dă fiori...

5 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă