Petro Poroșenko: Ianukovici va 'arde în iad' pentru crimele din Piața Maidan

Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, și-a exprimat convingerea că predecesorul său, Viktor Ianukovici, 'va arde în iad' pentru crimele pe care le-a ordonat în Piața Maidan, informează agenția de presă Unian.

'Crimele împotriva umanității nu se prescriu. Însă, vă voi pune o întrebare retorică: oare Rusia îl va extrăda vreodată în Ucraina pe criminalul Ianukovici, pe principalul vinovat al vărsării de sânge din Euromaidan? Nu mă îndoiesc că el (Ianukovici) va arde veșnic în iad, dar acest lucru nu mai ține deja de justiția pământească', a spus Poroșenko în timpul ceremoniei de înmânare de ordine de stat pentru rudele eroilor 'Sutei Cerești', după cum au fost denumite victimele din Piața Maidan, informează un comunicat postat pe site-ul președinției ucrainene.

'Cu toate acestea, pentru ca adevărul să triumfe, la inițiativa mea Rada Supremă a adoptat o lege privind judecarea în contumacie a conducătorilor din fostul regim, cei care au ucis oameni și au prădat țara, însă aceasta nu este suficient', a adăugat Poroșenko.

Președintele ucrainean a amintit că Procuratura Generală și Consiliul de Securitate al Ucrainei au stabilit 'urma clară a Rusiei' în vărsarea de sânge din Piața Maidan.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Gabriela Ruse și-a dezvăluit relația cu un tenismen din Top 50 ATP: "Nu mă poate înțelege nimeni mai bine"

2 Așa o fi la Cadastru, cum zice Caramitru?

3 Dosarul DNA al lui Ciprian Ciucu / Document: Interceptări și bani cash

4 Ce urmează săptămâna viitoare? / România, victima unui război gri despre care nimeni nu spune adevărul?

5 Vacanțe compromise pe litoral / steag roșu în Eforie, ape înghețate și plaje cu alge