Petrolul coboară sub 30 de dolari, la New York, pentru prima dată din 2003

Petrolul coboară sub 30 de dolari, la New York, pentru prima dată din 2003

Cursul petrolului a coborât pentru prima dată în ultimii 12 ani sub 30 de dolari barilul, vineri, la New York, pe fondul iminentei reluări a exporturilor iraniene și al temerilor legate de cererea la nivel mondial, transmite AFP.

Prețul de referință al barilului (WTI) cu livrare în februarie a pierdut 1,78 dolari la 29,42 dolari pe New York Mercantile Exchange (Nymex), cel mai scăzut nivel înregistrat la închidere din noiembrie 2003.

AGERPRES/(AS — editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandra Cruceru)


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 „O cobzăreală de doi bani” / „M-am săturat ca de mere pădurețe de Cassandrele care prevăd prăbușirea țării”

3 Cum s-a prăbușit discursul propagandei ruse după loviturile lui Trump: „Ne vor zdrobi”

4 Frații machiavelici și „spărgătorul de cranii” / Care sunt cele „patru familii” care se luptă pentru putere în Venezuela

5 BREAKING „Frapant” / În Franța a avut loc anul trecut un eveniment demografic nemaivăzut de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial!