Poroșenko: Punerea în aplicare a acordului de la Minsk va fi destul de dificilă

Procesul de punere în aplicare a acordului de încetare a focului convenit în cadrul negocierilor din capitala belarusă va fi destul de dificil, a declarat președintele ucrainean Petro Poroșenko joi, la Bruxelles, unde a fost invitat să participe la summitul european, transmite RIA Novosti.

'Au fost negocieri foarte dificile și noi nu ne așteptăm ca procesul de punere în aplicare (a acordului) să fie ușor', a afirmat Poroșenko după ce a prezentat rezultatele reuniunii de la Minsk în fața liderilor UE.

Liderii Rusiei, Ucrainei, Franței și Germaniei, respectiv Vladimir Putin, Petro Poroșenko, Francois Hollande și Angela Merkel, s-au întâlnit miercuri seara la Minsk, unde au avut negocieri maraton de peste 16 ore, în urma cărora a fost convenit un acord de încetare a focului ce va intra în vigoare la 15 februarie, după care părțile implicate în confruntările din estul ucrainean ar trebui să înceapă retragerea armamentului greu din zona de conflict. AGERPRES


populare
astăzi

1 Tăierea nucului din propria curte, amendată cu până la 10.000 de lei: regulile stricte ale legii

2 Regula neștiută a plajelor grecești: șezlongul e gratuit la consumație minimă

3 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

4 Fostul consilier prezidențial Cătălin Avramescu, vizat de percheziții DIICOT în dosarul de pornografie infantilă

5 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”