Procurorul general al Egiptului a decedat după atentatul care l-a vizat

Procurorul general al Egiptului, Hisham Barakat, a decedat în urma rănilor suferite în atentatul cu bombă care l-a avut ca țintă luni dimineața, la Cairo, transmite AFP, citând anunțul făcut de doi membri ai guvernului.

* Procurorul general al Egiptului a fost rănit în atacul cu bombă îndreptat împotriva sa la Cairo  

Hisham Barakat 'a decedat', a declarat ministrul justiției, la spitalul la care procurorul general fusese transportat.

Potrivit AFP, anunțul a fost confirmat de un al doilea ministru de la Cairo.

Agenția de știri oficială Mena informase anterior că procurorul general a suferit 'răni ușoare' după ce o bombă a explodat în timp ce convoiul în care se afla Hisham Barakat trecea prin cartierul Heliopolis din capitala Cairo.
Atacul a fost revendicat de o grupare puțin cunoscută, autointitulată 'Rezistența Populară din Gizeh', care a postat o declarație pe pagina sa de Facebook. Gruparea a publicat și câteva fotografii despre care a susținut că au fost făcute la locul atentatului.

La 21 mai, filiala egipteană a Statului Islamic și-a chemat adepții să îi atace pe judecători drept răzbunare față de executarea prin spânzurare a unor persoane găsite vinovate de atacuri în numele organizației jihadiste. AGERPRES


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate

5 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”