Putin cere armatei să acționeze "extrem de dur" pentru protejarea forțelor ruse în Siria

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a dat vineri ordin militarilor ruși să acționeze "extrem de dur" pentru eliminarea oricăror obiective ce ar constitui o amenințare la adresa forțelor Rusiei angajate în campania militară în Siria, relatează agenția de presă TASS.

"Vă ordon să acționați extrem de dur", a dispus șeful statului rus în cadrul unei reuniuni extinse a Colegiului Ministerului rus al Apărării. 'Orice fel de ținte care amenință grupul (armata) rus sau infrastructura noastră terestră trebuie să fie distruse imediat', a ordonat președintele Putin.

Liderul rus a subliniat, de asemenea, că teroriștii din Siria reprezintă o amenințare directă la adresa Rusiei și acțiunile Moscovei nu sunt dictate de interese abstracte, ci de intenția de a proteja țara. AGERPRES


populare
astăzi

1 Tânăr bugetar cu trei apartamente în București...

2 Așa o fi?

3 Șase nume de premieri pe masa lui Nicușor Dan. Săptămână decisivă pentru președintele României

4 De ce crede Băsescu că PSD și PNL îi întind „o capcană” lui Nicușor Dan

5 Decizia care vizează 1,2 milioane de români / Schimbări majore la plata indemnizațiilor din sectorul bugetar