Putin recunoaște că impunerea modelului sovietic în Europa după 1945 'nu a fost un lucru bun'

Președintele rus Vladimir Putin a recunoscut joi că impunerea 'prin forță' a modelului sovietic în Europa de Est, după cel de-Al Doilea Război Mondial, 'nu a fost un lucru bun', informează AFP. 'După Al Doilea Război Mondial, am încercat să impunem modelul nostru țărilor din Europa de Est și am făcut-o prin forță', a declarat președintele rus, admițând că acest lucru 'nu a fost un lucru bun'. 'Trebuie s-o recunoaștem', a spus Putin în timpul sesiunii sale anuale de întrebări-răspunsuri, transmisă în direct. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...