Putin recunoaște că impunerea modelului sovietic în Europa după 1945 'nu a fost un lucru bun'

Președintele rus Vladimir Putin a recunoscut joi că impunerea 'prin forță' a modelului sovietic în Europa de Est, după cel de-Al Doilea Război Mondial, 'nu a fost un lucru bun', informează AFP. 'După Al Doilea Război Mondial, am încercat să impunem modelul nostru țărilor din Europa de Est și am făcut-o prin forță', a declarat președintele rus, admițând că acest lucru 'nu a fost un lucru bun'. 'Trebuie s-o recunoaștem', a spus Putin în timpul sesiunii sale anuale de întrebări-răspunsuri, transmisă în direct. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Șoșoacă, mesaj din Rusia / „Uitați-vă și voi ce frumos e. Ăștia sunt extrem de civilizați, bă, eu n-am văzut atâta verdeață”

5 Prima cale ferată din România, construită acum peste 150 de ani, intră în modernizare. Când este estimată reluarea circulației