Raul Castro cere ridicarea embargoului american pentru a relua relațiile bilaterale

Președintele Raul Castro a cerut miercuri Statelor Unite să pună capăt embargoului contra Cubei pentru a se înregistra progrese în restabilirea relațiilor dintre cele două țări, prima sa declarație după reuniunea bilaterală la nivel înalt organizată săptămâna trecută la Havana, scrie AFP.

"Problema principală nu a fost rezolvată. Embargoul economic, comercial și financiar, care provoacă enorme pagube umane și economice și care constituie o încălcare a dreptului internațional, trebuie să înceteze", a declarat el într-un discurs ținut la summitul Comunității Statelor Latino-Americane și Caraibiene (CELAC), în Costa Rica. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan