Raul Castro cere ridicarea embargoului american pentru a relua relațiile bilaterale

Președintele Raul Castro a cerut miercuri Statelor Unite să pună capăt embargoului contra Cubei pentru a se înregistra progrese în restabilirea relațiilor dintre cele două țări, prima sa declarație după reuniunea bilaterală la nivel înalt organizată săptămâna trecută la Havana, scrie AFP.

"Problema principală nu a fost rezolvată. Embargoul economic, comercial și financiar, care provoacă enorme pagube umane și economice și care constituie o încălcare a dreptului internațional, trebuie să înceteze", a declarat el într-un discurs ținut la summitul Comunității Statelor Latino-Americane și Caraibiene (CELAC), în Costa Rica. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan