Raul Castro cere ridicarea embargoului american pentru a relua relațiile bilaterale

Președintele Raul Castro a cerut miercuri Statelor Unite să pună capăt embargoului contra Cubei pentru a se înregistra progrese în restabilirea relațiilor dintre cele două țări, prima sa declarație după reuniunea bilaterală la nivel înalt organizată săptămâna trecută la Havana, scrie AFP.

"Problema principală nu a fost rezolvată. Embargoul economic, comercial și financiar, care provoacă enorme pagube umane și economice și care constituie o încălcare a dreptului internațional, trebuie să înceteze", a declarat el într-un discurs ținut la summitul Comunității Statelor Latino-Americane și Caraibiene (CELAC), în Costa Rica. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului