Șase ambasade europene au primit pe e-mail amenințări cu bombă

Șase ambasade europene, între care ambasada Spaniei din Suedia și ambasada Suediei din Norvegia, au primit marți pe e-mail amenințări anonime cu bombă, potrivit publicației suedeze Aftonbladet, citată miercuri de media internaționale.

Unul dintre aceste mesaje menționa că la una din ambasade a fost plasată o tonă de explozibili. Amenințările, redactate într-o engleză proastă, conțin critici la adresa serviciilor secrete din Marea Britanie și SUA.

Un purtător de cuvânt al poliției din Stockholm a declarat pentru publicația Aftonbladet că autoritățile analizează mesajele anonime și țin legătura cu toate ambasadele.

La Ambasada Spaniei din Stockholm au fost făcute marți verificări la sânge de către o echipă antitero, împreună cu geniști și câini special dresați pentru detectarea de explozibili, însă în cele din urmă nu s-a descoperit nimic suspect. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade