Șase ambasade europene au primit pe e-mail amenințări cu bombă

Șase ambasade europene, între care ambasada Spaniei din Suedia și ambasada Suediei din Norvegia, au primit marți pe e-mail amenințări anonime cu bombă, potrivit publicației suedeze Aftonbladet, citată miercuri de media internaționale.

Unul dintre aceste mesaje menționa că la una din ambasade a fost plasată o tonă de explozibili. Amenințările, redactate într-o engleză proastă, conțin critici la adresa serviciilor secrete din Marea Britanie și SUA.

Un purtător de cuvânt al poliției din Stockholm a declarat pentru publicația Aftonbladet că autoritățile analizează mesajele anonime și țin legătura cu toate ambasadele.

La Ambasada Spaniei din Stockholm au fost făcute marți verificări la sânge de către o echipă antitero, împreună cu geniști și câini special dresați pentru detectarea de explozibili, însă în cele din urmă nu s-a descoperit nimic suspect. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”