Şase persoane suspectate de terorism au fost arestate în Marea Britanie

Şase persoane suspectate de terorism au fost arestate în Marea Britanie

Şase persoane au fost arestate în Marea Britanie în cadrul unei anchete privind activităţi "teroriste" asociate conflictului din Siria, anunţă autorităţile britanice.

Arestările au fost efectuate în cadrul unor operaţiuni în Portsmouth (sud), Farnborough (centru) şi Greenwich, în apropiere de Londra.

Autorităţile au dat asigurări că "nu existau ameninţări imediate asupra populaţiei".

Doi bărbaţi şi două femei cu vârste cuprinse între 23 şi 29 de ani sunt suspectaţi de pregătirea unui atac terorist, iar un bărbat de 57 de ani şi o femeie de 48 de ani sunt acuzaţi de tăinuire de informaţii privind activităţi teroriste.

Potrivit agenţiei Press Association, o locuinţă din Portsmouth percheziţionată aparţine familiei lui Ifthekar Jaman, un britanic ucis în 2013 în Siria, unde lupta împotriva serviciilor de securitate.

 


populare
astăzi

1 „Am fost la Palatul Cotroceni. I-am explicat președintelui tot ceea ce se întâmplă. Mi-a spus, mi s-a spus că oamenii politici au nevoie de liniște, i…

2 Carl Sagan, predicție care dă fiori despre SUA...

3 BREAKING România a fost invitată de SUA să facă parte din Consiliul pentru Pace / Scrisoarea lui Donald Trump, primită sâmbătă de Nicușor Dan

4 Foarte interesante amănunte...

5 Detaliul care l-a convins pe un bărbat să-și părăsească țara și să se mute în Spania: „Cu 1.000 de euro pe lună trăiești ca un rege”