Şeful KGB-ului chinezesc, arestat

Lupte grele pentru Putere au loc la Beijing în sânul Puterii comuniste. Adjunctul şefului Ministerului Securității de Stat, Ma Jian. omul care de fapt conducera aşa numitul KGB chinezesc serviciul secret de informaţii,a fost arestat.

El este acuzat de "încălcări disciplinare grave", un termen care desemnează în jargonul chinezesc folosit de agenția de știri oficialăXinhua suspiciuni de corupţie.

Căderea lui Ma Jian urmează cea a fostului său șef, Zhou Yongkang, omul cheie al serviicilor de armată, interne şi securitate, care urmează să fie judecat, după ce a fost arestat și dat afară din Partidul Comunist Chinez.

Analiştii scenei publice chineze spun că toate aceste demascări au loc pentru consolidarea puterii noului preşedinte chinez, Xi Jinping.




populare
astăzi

1 Recoltă abundentă de roșii / Iulie, luna crucială pentru fructe coapte toată vara

2 Ciutacu și alți trei „dăunători” RTV, condamnați la daune-record pentru dezinformări

3 Așa o fi? / Apropo, voi cât cheltuiți într-o lună?

4 Taxa europeană pe carbon / un șofer de Dacia Logan ar putea plăti 800 de lei în plus anual

5 Așa o fi?