Separatiştii proruşi: Observatorii OSCE reţinuţi la Slaviansk sunt spioni NATO. Îi vom schimba cu propriii noştri prizonieri

Separatiştii i-au acuzat sâmbătă pe observatorii OSCE reţinuţi în estul Ucrainei că sunt "spioni NATO" şi au afirmat că-i vor elibera numai în schimbul unor "prozonieri" din rândul lor.

Observatorii OSCE reţinuţi la Slaviansk sunt "spioni NATO", afirmă separatiştii proruşi (Imagine: AFP/ Mediafax Foto)

"Ieri (vineri) am arestat spioni NATO", a declarat Denis Puşilin, unul dintre liderii separatiştilor, referindu-se la cele 13 persoane, şapte reprezentanţi OSCE şi însoţitorii lor ucraineni, reţinuţi cu o zi înainte.

"Oamenii OSCE nu vor fi eliberaţi. Ei vor fi schimbaţi cu propriii noştri prizonieri. Nu văd altă soluţie", a spus el, în faţa sediului serviciilor speciale (SBU) de la Slaviansk, un basion al insurgenţilor proruşi în estul Ucrainei, unde sunt reţinuţi.

Baricadele din faţa sediului SBU au fost consolidate sâmbătă dimineaţa cu saci de nisip. Trei blindate erau parcate în apropiere, a constatat un jurnmalist AFP.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...