Statele Unite au ridicat sancțiunile legate de programul nuclear iranian (John Kerry)

Statele Unite au ridicat sâmbătă sancțiunile lor legate de programul nuclear iranian ca urmare a intrării în vigoare a acordului încheiat în iulie între marile puteri și Teheran, a anunțat într-un comunicat secretarul de stat american, John Kerry, potrivit AFP. John Kerry, aflat la Viena, a subliniat că "angajamentele Statelor Unite legate de sancțiunile care sunt descrise (în acordul din iulie) au intrat în vigoare".

Cu câteva minute mai devreme, Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a dat undă verde intrării în vigoare a acestui document , subliniind că Teheranul și-a respectat angajamentele asumate în vederea ridicării sancțiunilor internaționale.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...