Statele Unite au ridicat sancțiunile legate de programul nuclear iranian (John Kerry)

Statele Unite au ridicat sâmbătă sancțiunile lor legate de programul nuclear iranian ca urmare a intrării în vigoare a acordului încheiat în iulie între marile puteri și Teheran, a anunțat într-un comunicat secretarul de stat american, John Kerry, potrivit AFP. John Kerry, aflat la Viena, a subliniat că "angajamentele Statelor Unite legate de sancțiunile care sunt descrise (în acordul din iulie) au intrat în vigoare".

Cu câteva minute mai devreme, Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a dat undă verde intrării în vigoare a acestui document , subliniind că Teheranul și-a respectat angajamentele asumate în vederea ridicării sancțiunilor internaționale.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului