Statele Unite impun noi sancțiuni, orientate spre Gazprom

Statele Unite au impus noi sancțiuni, orientate spre gigantul de gaz rus Gazprom. Acest lucru este menționat în documentul emis de Registrul Federal al SUA, informează vineri agenția Armenpress. Gazeta.ru notează că SUA impun sancțiuni contra unei entități fără personalitate juridică pentru prima dată. În acest caz, sancțiunile sunt îndreptate spre câmpul de gaze naturale și condensate Iujno-Kirinskoe.

Armenpress precizează că orice producție americană și în primul rând echipamentele high-tech sunt interzise de a fi distribuite în acest câmp în virtutea sancțiunilor.

În plus, echipamentele care sunt deja cumpărate nu pot fi livrate câmpului de gaze naturale și condensate Iujno-Kirinskoe. Astfel, constrângerile se referă nu numai la Gazprom, dar și la toate celelalte companii unde echipamentele americane pot fi transferate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență