SUA și Cuba și-au restabilit relațiile diplomatice

Președintele american Barack Obama a anunțat miercuri 'un nou capitol' în relațiile Washingtonului cu Havana și retragerea Cubei de pe lista țărilor care susțin terorismul, relatează AFP.

Liderul de la Casa Albă a precizat că vrea să analizeze cu Congresul ridicarea embargoului împotriva Cubei. "Izolarea Cubei nu a funcționat, este nevoie de o nouă abordare", a spus Obama. El a mulțumit de asemenea Papei Francisc pentru rolul său în apropierea dintre SUA și Cuba.

Obama le-a adresat de asemenea un mesaj în spaniolă cubanezilor: 'Todos somos americanos' ('Suntem cu toții americani').

Liderul cubanez Raul Castro a confirmat restabilirea relațiilor diplomatice cu SUA. El a adăugat că rămâne de rezolvat problema principală a embargoului american.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”