SUA și Cuba și-au restabilit relațiile diplomatice

Președintele american Barack Obama a anunțat miercuri 'un nou capitol' în relațiile Washingtonului cu Havana și retragerea Cubei de pe lista țărilor care susțin terorismul, relatează AFP.

Liderul de la Casa Albă a precizat că vrea să analizeze cu Congresul ridicarea embargoului împotriva Cubei. "Izolarea Cubei nu a funcționat, este nevoie de o nouă abordare", a spus Obama. El a mulțumit de asemenea Papei Francisc pentru rolul său în apropierea dintre SUA și Cuba.

Obama le-a adresat de asemenea un mesaj în spaniolă cubanezilor: 'Todos somos americanos' ('Suntem cu toții americani').

Liderul cubanez Raul Castro a confirmat restabilirea relațiilor diplomatice cu SUA. El a adăugat că rămâne de rezolvat problema principală a embargoului american.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...