SUA: Un mort și un rănit într-un incident armat în campusul unei universități

SUA: Un mort și un rănit într-un incident armat în campusul unei universități

O persoană a fost împușcată mortal vineri și alta a fost rănită într-un incident armat produs într-un complex de apartamente de lângă campusul Texas Southern University din Houston (sudul Statelor Unite) și un suspect a fost reținut, a anunțat poliția, informează Reuters. Universitatea, unde învață 9.700 de studenți, a fost închisă după incident și toate cursurile anulate vineri. Autoritățile nu l-au identificat încă pe suspect și nici victimele.
   
Incidentul s-a produs la câteva ore după ce un student în vârstă de 18 ani a deschis focul în campusul Northern Arizona University din Flagstaff vineri dimineață, omorând o persoană și rănind alte trei, în cel mai recent atac armat într-o școală din Statele Unite, notează Reuters.
   
Texas Southern University a declarat că un incident armat separat a avut într-un complex de apartamente de lângă campus joi seară. AGERPRES
   


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

3 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

4 „Eu cred că tu nu ai orgasm” / O investigație despre un grup de medici români care promite femeilor plăcere și „recăpătarea încrederii” prin „rejuvenare…

5 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea