SUA: Un tren a deraiat în Vermont, 7 răniți spitalizați

Un tren de pasageri a deraiat luni dimineață în nord-estul Statelor Unite la Northfield (Vermont), în jurul orei 10.30 (14.30), un incident ce a făcut mai mulți răniți dintre care șapte au fost spitalizați, a declarat luni guvernatorul Peter Shumlin, informează AFP. Trenul a plecat la 8.58 din Saint Albans (Vermont), un oraș foarte aproape de frontiera cu Canada, cu destinația Washington (DC), când a lovit o stâncă ce a căzut pe calea ferată, a indicat Peter Shumlin (democrat) într-o conferință de presă.

Cinci vagoane ale trenului au ieșit de șine. Unul dintre cei șapte răniți a fost transportat cu elicopterul, dar viața lui nu este în pericol, a precizat guvernatorul statului Vermont.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”