Summitul Putin-Erdogan, planificat pentru marți, a fost anulat (Kremlinul)

Un summit bilateral între președintele rus Vladimir Putin și omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, planificat să se desfășoare marți, 15 decembrie, la Sankt-Petersburg, nu va mai avea loc, a declarat luni Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, citat de Reuters.

Acest summit fusese convenit între cei doi lideri în Turcia, cu ocazia reuniunii G-20 din Antalya luna trecută, înainte de doborârea bombardierului rus Su-24 de către aviația turcă în zona graniței cu Siria.

'Nu va mai avea loc, nu este planificat', a indicat Dmitri Peskov, în condițiile în care relațiile dintre Rusia și Turcia traversează cea mai gravă criză de după războiul rece.

În urma acestui incident, Moscova a impus sancțiuni economice împotriva Turciei, iar președintele Vladimir Putin a dat vineri ordin militarilor ruși să acționeze 'extrem de prompt' pentru eliminarea oricăror ținte ce ar constitui o amenințare la adresa forțelor Rusiei sau infrastructurii ruse în Siria.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului