Terorism: Autoritățile germane și austriece, în stare de alertă ridicată

Terorism: Autoritățile germane și austriece, în stare de alertă ridicată

Autoritățile din Germania și Austria se află în stare de alertă, după ce sâmbătă poliția austriacă a anunțat că a primit din partea unui serviciu secret străini 'prieten' un avertisment cu privire la riscul unor atentate teroriste ce s-ar putea produce în mai multe capitale europene între Crăciun și Anul Nou, transmite DPA.

Totuși, poliția a insistat că amenințările nu sunt suficient de concrete pentru a justifica anularea unor evenimente cu ocazia apropierii Anului Nou.

Avertismentul este legat de posibile atacuri teroriste contra unor orașe europene mari săptămâna viitoare.

Purtătorul de cuvânt al poliției austriece, Patrick Maierhofer, a declarat pentru agenția de presă APA că nu există 'o amenințare concretă', dar a adăugat că un serviciu secret străin 'prieten' a informat poliția austriacă despre faptul că mai mulți potențiali atacatori 'se află în drum spre Europa'.

Informația primită de Austria din partea respectivului serviciu secret — care nu este dezvăluit — cuprinde și nume cu posibili teroriști, dar verificările preliminare nu au condus la confirmarea unor acțiuni iminente, se arată într-un comunicat emis de poliția austriacă. În acest text se mai menționează că avertismentul a fost transmis cu câteva zile înainte de Crăciun și autorităților din alte state europene — de asemenea neprecizate — și el face referire la posibile atacuri armate sau la detonarea de explozivi în zonele aglomerate.

Și autoritățile germane au anunțat intensificarea măsurilor de securitate, pe străzi fiind sporit numărul patrulelor. De asemenea, folosirea camerelor video de securitate în locuri publice va fi extinsă. AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Noul președinte ANAF va fi Adrian Nicuşor Nica

2 VIDEO Șoferul unui SUV Mercedes lovit de un Logan a murit după ce a fost aruncat prin trapă și prins sub mașina răsturnată

3 Un judecător CSM cu venituri de aproape 10.000 euro lunar e revoltat! / Fraților, în ce țară am ajuns să trăim?

4 Actrița Manuela Hărăbor anunță că a fost scoasă de Pro TV dintr-un serial din motive politice

5 VIDEO Priviți, șeful Eximbank filmat în cluburi din Saint-Tropez, în timpul scandalului despre sediul de stat închiriat de la un privat cu preț dublu