Ucraina devine un potențial inamic militar al Rusiei (premierul rus)

Rusia va reacționa dacă Ucraina va renunța la statutul său de țară nealiniată, a atenționat, într-o postare pe Facebook, premierul rus Dmitri Medvedev, informează marți agenția de presă Unian.

'Președintele SUA a semnat o lege antirusească, ce-i permite oricărui președinte american să folosească în orice moment sancțiunile împotriva țării noastre. La fel ca în cazul amendamentului Jackson-Vanik, relațiile noastre cu SUA vor fi otrăvite pentru decenii', a notat premierul rus.

Potrivit lui Medvedev, 'președintele Ucrainei a trimis în Rada Supremă (parlamentul unicameral) un proiect de lege ce prevede renunțarea la statutul de țară nealiniată pentru țara sa: de fapt, o cerere de aderare la NATO, transformând Ucraina într-un potențial inamic militar al Rusiei'.

'Ambele aceste decizii vor avea consecințe extrem de negative. Țara noastră va trebui să reacționeze la ele', a avertizat Dmitri Medvedev.

În data de 18 decembrie, președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, a înaintat pentru dezbateri în Rada Supremă un proiect de lege 'privind implementarea de amendamente ce prevăd renunțarea de către Ucraina la politica sa de țară nealiniată'.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...

5 VIDEO „Cea mai slabă mașină” / Dacia, criticată aspru de un mecanic spaniol