Un avion F-16 al Forțelor aeriene daneze s-a prăbușit în Marea Nordului după ce pilotul s-a catapultat

Un avion de luptă F-16 danez a căzut marți în Marea Nordului după ce pilotul s-a catapultat, în urma constatării unei probleme tehnice la trenul de aterizare, a anunțat armata daneză într-un comunicat, transmite AFP. 'Pilotul a fost recuperat ulterior de unul dintre elicopterele de salvare ale Forțelor aeriene', conform comunicatului citat.

Potrivit site-ului de știri thelocal.dk , avionul s-a prăbușit în largul coastelor insulei daneze Romo, în jurul orei locale 14:30 (13:30 GMT).

Danemarca a primit primele avioane model F-16 în anul 1980 și are în prezent operaționale 30 de aparate de acest tip. O decizie privind înlocuirea acestora va fi luată până la finalul lunii noiembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...