Un deţinut de origine română a evadat dintr-o închisoare din Elveţia

Un deţinut de origine română a evadat dintr-o închisoare din Elveţia

Un deţinut de origine română a evadat din Închisoarea Promenade de la Chaux-de-Fonds, în cantonul Neuchâtel (vest), a anunţat poliţia, precizând că bărbatul nu este periculos, scrie duminică site-ul MaCommune.info.

Potrivit site-ului, bărbatul, care a evadat în noaptea de vineri spre sâmbătă, este suspectat de furt în grup organizat şi se afla în arest în aşteptarea procesului.

El a evadat pe schelăria instalată la unul dintre cele două imobile aflate în lucrări de mai multe luni.

Serviciul penitenciar precizează că, potrivit primelor elemente ale anchetei, personalul închisorii a aplicat în mod corect măsuri de securitate, recurgând la mijloace pe care le avea la dispoziţie, având în vedere faptul că erau în curs lucrări.

 


populare
astăzi

1 Uite, asta chiar este o informație interesantă... / O fi mâna americanilor? Sau a ucrainenilor?

2 Departamentul de Stat al SUA, mesaj tranșant pentru americanii din Rusia: „Părăsiți țara, pregătiți și un testament”

3 Un francez stabilit în Brașov de cinci ani vrea să se întoarcă în țara lui din cauza prețurilor. „Înainte era foarte confortabil”

4 Odesa este practic asediată, ceea ce ar putea provoca prăbușirea economiei Ucrainei

5 „Am metastazat armata rusă”. Partizanii ucraineni vorbesc despre un „moment de cotitură” al mișcării de rezistență