Un incendiu de proporții a izbucnit la o uzină chimică din sudul Israelului

Un incendiu de proporții a izbucnit miercuri la o uzină chimică în sudul Israelului, lângă orașul Dimona, după ce un rezervor cu amoniac a luat foc, a informat presa locală, relatează DPA.

Potrivit publicației Haaretz, nu există răniți sau persoane blocate înăuntrul clădirii care adăpostește fabrica Rotem Amfert și unde se produc îngrășăminte și fosfați.

Site-ul de știri Ynet a relatat însă că autoritățile se tem de faptul că în interiorul clădirii s-ar putea afla blocați muncitori și că uzina s-ar putea prăbuși.

La fața locului se află o echipă de 20 de pompieri care încearcă să stingă flăcările.

Uzina se află în deșertul Negev, în sudul Israelului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Succes la Cernavodă / Nivelul Dunării, cu 8 cm mai sus după scufundarea barjelor

2 Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc

3 Asistentă: 15.000 euro, prețul unui post la Spitalul Județean Timișoara / Discuție înregistrată și prezentată de medicul Ciprian Maxim

4 Primele imagini cu tinerii care au atacat cu topoare și pietre o ambulanță în Cluj. Cei trei au fost săltați de polițiști și reținuți

5 Fost șef de la Investigații Criminale din Hunedoara, dispărut de două zile