Ungaria: 10 răniți după ce o camionetă cu refugiați sirieni condusă de un român s-a răsturnat pe o autostradă

Zece persoane au fost rănite după ce o camionetă cu cel puțin 18 refugiați sirieni și condusă de un cetățean român s-a răsturnat la primele ore ale zilei de vineri pe o autostradă din Ungaria, a anunțat poliția ungară într-un comunicat publicat pe pagina sa internet, potrivit Reuters.

Poliția a descoperit cel puțin 18 imigranți sirieni, dintre care zece erau răniți, în apropierea autostrăzii M5 și care probabil s-au aflat în camioneta răsturnată în timp ce se îndrepta spre Budapesta, se precizează în comunicat.

Sirienii răniți au fost transportați la spital pentru îngrijiri.

Poliția ungară a precizat de asemenea că l-a arestat pe cetățeanul român care se afla la volanul camionetei, acesta fiind suspectat de trafic de persoane.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Te apucă „zbârnâiala” după ce citești așa ceva...

2 Așa o fi?

3 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

4 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

5 Jeffrey Sachs / Doi nebuni care se joacă de-a Dumnezeu