Ungaria: Armata a început construirea gardului la frontiera cu Serbia

Armata ungară a început luni construirea gardului destinat să oprească afluxul de imigranți ilegali la frontiera cu Serbia, informează MTI. Ministrul de externe Peter Szijjarto a anunțat, pe 17 iunie, că Ministerul de Interne a primit ordin să se pregătească pentru ridicarea unui gard cu o înălțime de 4 metri, de-a lungul celor 175 km de graniță cu Serbia.

La 6 iulie, parlamentul a acordat statului ungar folosința unei fâșii de 10 metri în interiorul frontierei externe a Uniunii Europene pentru a asigura construirea rapidă a gradului.

Guvernul a anunțat că va aloca aproape 6,6 miliarde de forinți (21 milioane de euro) pentru lucrările de construcție. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...