Zece morţi şi aproximativ 30 de răniţi într-un accident rutier produs în California - VIDEO

Zece morţi şi aproximativ 30 de răniţi într-un accident rutier produs în California - VIDEO

Zece persoane au murit şi aproximativ 30 au fost rănite, joi seara, într-un accident rutier produs în California, între un autocar care transporta liceeni şi un camion, a anunţat vineri poliţia rutieră.

Zece morţi şi aproximativ 30 de răniţi într-un accident rutier produs în California - VIDEO (Captură video)

Şoferii celor două autovehicule - care lucrau pentru grupul de curierat FedEx - figurează printre persoanele decedate, a precizat pe site-ul său universitatea Humboldt State, pe care liceeni ar fi trebuit să o viziteze.

Această universitate este situată la aproximativ şase ore de mers cu maşina de oraşul San Francisco.

Autocarul implicat în accident, care a avut loc pe o autostradă în apropiere de Orland, făcea parte dintr-un convoi de trei autocare ce transportau liceenii din Los Angeles pentru a vizita universitatea. Celelalte două autocare au ajuns fără probleme la destinaţie.

Universitatea este situată în Arcata, în apropiere de frontiera cu statul Oregon (nord-vest). Accidentul a avut loc la Orland, la aproximativ 300 de kilometri sud-est de Arcata.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

4 Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”

5 Kadîrov, spitalizat de urgență. Liderul Ceceniei a fost resuscitat într-un spital din Moscova