Zeci de imigranţi au EVADAT dintr-un centru pentru refugiaţi din Norvegia

Imigranţii au fugit dintr-un centru pentru solicitanţi de azil situat în Vadso.

"Este vorba de imigranţi sirieni şi afgani. Până acum, s-a stabilit că au fugit cel puţin 40 de imigranţi", a declarat Hilde Meyer, directorul adjunct al Centrului pentru azilanţi Oscarsgata.

În acest centru trăiesc circa 280 de imigranţi. Cei dispăruţi sunt în principal bărbaţi tineri.

 "Au fugit pentru că au auzit că poliţia va veni la centru şi se temeau. Noi nu am dormit bine în aceste luni pentru că ne temem că poliţia va veni în orice moment să ne ia", a declarat un solicitant de azil.

Zilele trecute, zeci de imigranţi ale căror solicitări au fost respinse au fost expulzaţi în Rusia.


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”