Anglia: O focă a fost găsită pe câmp, la 30 de kilometri de mare

Serviciile de intervenție britanice au găsit luni o focă 'epuizată', rătăcită pe un câmp din nordul Angliei, la 30 de kilometri distanță de mare, transmite AFP.

Descoperită de o femeie care își plimba câinele, foca a fost fotografiată în iarbă și imaginile au făcut repede turul rețelelor de socializare, așa încât numeroși curioși au mers la fața locului, la Newton-le-Willows, să o vadă. Cea mai probabilă ipoteză este că animalul, un mascul tânăr, a urcat pe râul Mersey din Marea Irlandei, eșuând apoi în localitatea menționată.

Ajutate de un fermier din zonă, forțele de intervenție, folosind pești ca momeală, au reușit să urce foca într-o remorcă, ducând-o la un spital pentru animale sălbatice la un control medical. 'Este în stare de epuizare', a spus poliția, adăugând că 'de îndată ce se va recupera, va fi eliberată în habitatul ei natural'.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor