Bebeluș "gigant" născut la Maternitatea din Botoșani

Un bebeluș "gigant" a venit pe lume, marți, la Secția de obstretică și ginecologie a Spitalului Județean Mavromati din Botoșani, acesta cântărind la naștere 5.145 grame, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al spitalului, Ioan Asaftei. Potrivit acestuia, copilul este cel de-al nouălea al unei femei în vârstă de 35 de ani. El a fost născut pe cale naturală, iar starea de sănătate a acestuia, dar și a mamei este foarte bună.

Acesta este nou-născutul cu cea mai mare greutate la naștere înregistrat la Botoșani în ultimii patru ani. În luna mai 2011, a fost născut un copil de 5.500 grame.

Cel mai greu copil la naștere a venit pe lume în iulie 2008, acesta cântărind 6.150 grame. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului