El este românul cu contul secret de 800 milioane de dolari

Marcel Adams, născut Abramovich, în vârstă de 94 de ani, este românul care a avut contul secret de 800 milioane de dolari la filiala elvețiană a grupului bancar britanic HSBC.

Marcel Adams este unul dintre cei mai mari magnați imobiliari din Quebeq, cu o avere estimată la 1,3 miliarde de dolari. Născut la Piatra Neamț, în 1920, a supraviețuit Holocaustului și a plecat în Canada unde și-a schimbat numele din Abramovich, în Adams. A fondat în 1958 compania Iberville Developments. În prezent, deține peste 100 de proprietăți, incluzând centre comerciale, birouri, spații industriale și complexuri rezidențiale. În prezent, afacerile familiei, care nu au avut nicio legătură cu România, sunt conduse de fiul său, Sylvan.


populare
astăzi

1 Anomalia de țară în care am ajuns să trăim...

2 Așa o fi?

3 Cel mai eficient denunțător al DNA de anul trecut...

4 VIDEO Kennedy Jr / „Vaccinurile anti-Covid nu au fost dezvoltate de Moderna și Pfizer ci de subcontractanți din armată”

5 Organul care cedează primul și poate afecta întregul organism fără să dea niciun semn de alarmă: 3 pași simpli pentru a încetini degradarea