Femeile din mediul rural, mai puțin predispuse la depresie (studiu)

Femeile din mediul rural sunt mai puțin predispuse la depresie decât cele de la oraș, relevă un studiu efectuat de cercetători de la Universitatea din Michigan (SUA) publicat în revista 'JAMA Psychiatry', scrie vineri ziarul spaniol 'ABC'.

Foto: (c) Arhiva AGERPRES

Echipa de specialiști condusă Addie Weaver a analizat rezultatele medicale din perioada 2001-2003 a 1.800 de femei din sudul SUA, dintre care 81 % erau afroamericane.

S-a constat că exista și o diferență în funcție de rasă, la femeile albe, dar nu hispanice, riscul de a dezvolta o depresie fiind de două ori mai mare prin comparație cu femeile afroamericane. Concret, doar 4 % dintre femeile afroamericane din mediul rural au suferit o depresie, față de 10 % dintre femeile albe, dar care nu erau de origine hispanică.

Autorii studiului consideră că, pentru a trage concluzii clare, este nevoie de o extindere a cercetărilor, care în prima fază au vizat doar o zonă din SUA.

AGERPRES/(AS-autor: Cristina Mac, editor: Lelia Bretan)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...