India: Inginerul care nu a mers la muncă timp de 24 de ani a fost concediat

A.K. Verma, un inginer de la Departamentul de Administratie Publica din India a fost concediat pentru ca ultima oara cand s-a prezentat la locul de munca a fost in decembrie 1990.

"A solicitat prelungirea concediului, nu a fost concediat si a sfidat ordinele de a se intoarce la munca", a precizat guvernul intr-un comunicat, noteaza The Telegraph.

Chiar si dupa ce o ancheta l-a gasit vinovat de "absenta voita de la datorie" in 1992 a mai durat 22 de ani si interventia unui ministru pentru concedierea angajatului.

Legislatia muncii din India, care potrivit Bancii Mondiale este una dintre cele mai restrictive din lume, nu permite eliberarea din functie a angajatilor foarte usor daca nu este vorba de o infractiune penala.

In ultima vreme se incearca schimbari in acest domeniu. Primul ministru Narendra Modi a introdus un sistem cu amprenta pentru bugetarii din New Delhi. Rezultatele sunt disponibile public in timp real pe  www.attendance.gov.in .


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...