India: Un fetus de 2,5 kilograme a fost scos din abdomenul unui adolescent

Medici de la un spital din statul indian Uttar Pradesh (nordul țării) au descoperit și au scos un geamăn din abdomenul unui adolescent internat cu dureri de stomac. Narandra Kumar fusese internat cu dureri cronice de stomac, de care suferea de câțiva ani, în timpul cărora vomita în mod repetat și pierdea în greutate, relatează 20minutes.fr.

Tânărul a scăpat luni de suferințe după ce a fost operat: chirurgii au scos din corpul lui un fetus in situ (sau geamăn parazit), afecțiune rară în care unul dintre gemeni este absorbit de celălalt prin cordonul ombilical la începutul sarcinii și continuă să existe în corpul acestuia.

Doctorii au scos din stomacul său o masă de 2,5 kilograme, alcătuită din țesuturi cutanate, păr și, mai surprinzător, dinți. "Stomacul băiatului a crescut, însă soarta lui a trecut neobservată ani la rând fiindcă nici părinții, nici medicii nu au putut diagnostica afecțiunea în stadiu timpuriu", a spus dr Rajeev Singh în Daily Mail.

"Până în prezent, numai 200 de persoane de pe glob au fost diagnosticate cu fetus in situ", a adăugat el.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor