Indonezia: O albină a provocat întârzierea decolării unui avion

Indonezia: O albină a provocat întârzierea decolării unui avion

Compania aeriană indoneziană Garuda a fost nevoită să amâne cu câteva ore decolarea unui avion din cauza unei albine care intrase într-un tub Pitot - instrument destinat măsurării presiunii dinamice (a vitezei unui curent de fluid), a anunțat miercuri un purtător de cuvânt al companiei, citat de AFP.

Avionul Boeing 737 cu 156 de pasageri la bord ar fi trebuit să decoleze de pe aeroportul din Kualanamu din nordul insulei Sumatra marți, la 10h10 (03h10 GMT). Plecarea spre Jakarta a întârziat patru ore, pilotul hotărând să amâne îmbarcarea după ce a constatat o problemă la un instrument. "Incidentul a constat într-o problemă tehnică datorată prezenței unei insecte într-un tub Pitot", a declarat într-un comunicat un purtător de cuvânt al companiei Garuda, Benny Burarbutar. "Din cauza unei probleme de securitate, Garuda Indonesia a decis să amâne zborul", a adăugat el.

Un alt oficial al companiei a confirmat faptul că la originea problemei tehnice s-a aflat o albină care pătrunsese într-o sondă Pitot. După ce problema a fost rezolvată, avionul a decolat spre Jakarta, unde a aterizat fără probleme marți după-amiază.

Sondele Pitot au fost evocate în cazul accidentului avionului Airbus A330 al companiei Air France care asigura legătura Paris-Rio și care s-a prăbușit în Oceanul Atlantic în 1 iunie 2009. Atunci au murit toți cei 228 pasageri și membri ai echipajului de la bord. Tuburile Pitot au fost temporar obturate, avionul a urcat prea repede, a intrat în picaj și s-a prăbușit, amintește AFP.

AGERPRES


populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

4 Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”

5 Pe măsură ce războiul Rusiei continuă, societatea începe să se fisureze