Informaţie de ULTIMĂ ORĂ: Un VIRUS atacă zeci de aplicaţii pentru telefoanele mobile

Unele dintre cele mai populare aplicaţii ale Apple App Store au fost atacate de un virus în China, expunând o vulnerabilitate rară a platformei mobile a companiei americane, potrivit mai multor analişti, relatează MarketWatch.

Unele dintre cele mai populare aplicaţii ale Apple App Store, atacate de un virus în China (Imagine: Captura video)

Aplicaţiile au fost infectate după ce dezvoltatorii de software au fost atraşi să folosească o versiune neautorizată şi compromisă a unui kit de programare al Apple, au explicat analiştii de la Alibaba Mobile Security, divizie pentru antiviruşi destinaţi dispozitivelor mobile a Alibaba Group Holding.

Între aplicaţiile compromise destinate iPhone şi iPad se numără aplicaţia de chat WeChat şi aplicaţia pentru serviciul de taximetrie Uber, Didi Kuaidi.

Atacul informatic a afectat circa 40 de aplicaţii, a anunţat compania americană de securitate cibernetică Palo Alto Networks.

Applicaţiile infectate pot transmite informaţii despre dispozitivul utilizatorului, să declanşeze alerte false care să fie folosite pentru furtul parolelor pentru serviciul iCloud al Apple şi să citească şi să scrie informaţii pe clipboard.

Apple a anunţat duminică seara că a luat măsuri pentru remedierea problemelor.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Scandalul ia amploare / „Zborul, pe jumătate gol” / „De ce nu a chemat-o acasă săptămâna trecută?” / Daciana Sârbu, schimb de replici acide după scandalul r…

2 „Dubaiștii nu s-au gândit la amărâta Românie” / CTP, despre creșterea prețurilor la combustibili și românii blocați în Orientul Mijlociu

3 Asta e lumea în care am ajuns să trăim?

4 VIDEO Priviți, asta e lumea în care am ajuns să trăim...

5 VIDEO A fost doborâtă și a doua rachetă iraniană trasă spre baza americană de la Incirlik