Japonezii au creat ceapa care nu face ochii să lăcrimeze

Japonezii au creat ceapa care nu face ochii să lăcrimeze

O companie alimentară japoneză a făcut deliciile presei săptămâna aceasta anunțând cultivarea unui soi de ceapă care se curăță și se taie fără ca ochii să lăcrimeze, relatează marți AFP.

House Foods Group a anunțat că a cultivat acest soi de ceapă reușind să blocheze enzimele care produc compușii care fac ochii să lăcrimeze.

Rezultatul este chiar invers, poate produce râsul, datorită proprietăților sale neobișnuite, a subliniat compania într-un comunicat.

Compania japoneză nu a decis încă dacă va comercializa noul soi de ceapă.

În 2013, cercetătorii companiei au primit "Premiul Ig Nobel" decernat de Universitatea Harvard pentru pentru cele mai trăznite, ciudate și inutile descoperiri științifice — o alternativă amuzantă la adevăratele premii Nobel.

House Foods Group a fost premiată pentru descoperirea procesului biochimic prin care ceapa face ochii să lăcrimeze. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING General american / „Forțele NATO ar putea captura regiunea puternic fortificată Kaliningrad a Rusiei într-un interval de timp de care nu s-a m…

2 Cine e Mihaela Rădulescu? / Speculațiile presei din Italia

3 VIDEO Schemă mai tâmpă de furt nu există / Cele 30 de mașini de la cancelaria premierului au avut consum mediu de 20 litri / 100 km

4 BREAKING Președintele României, declarații dure despre serviciile secrete într-o publicație germană

5 Uite un articol care chiar merită citit despre „Baronii Hranei”