NASA - IMAGINEA SĂPTĂMÂNII Explozie de alge în lacul Erie

Aceste fotografii capturate de satelitul Landsat 8 la 28 iulie surprind dezvoltarea algelor în lacurile Erie și St. Clair din America de Nord, vizibile ca vârtejuri verzi. În prima parte a lunii iulie, agenția pentru oceane și atmosferă (NOAA) a preconizat că invazia algelor din lacul Erie ar putea rivaliza cu cea record înregistrată în 2011. Algele din bazinul de vest al lacului se dezvoltă datorită nutrienților, mulți din deversările agricole, precum și datorită luminii soarelui și temperaturii ridicate a apei, conform NASA.

Este de așteptat ca această expansiune a algelor să se înscrie într-un index de severitate de 10 trepte pe poziții situate între 8,1 și 9,5. Expansiunea algelor din 2011 a devenit notorie prin faptul că a depășit indexul 10 de severitate, fiind considerată cea mai gravă observată vreodată.

Dezvoltarea algelor dăunătoare poate duce la decimarea peștilor. De asemenea, acestea pot afecta siguranța apei potabile și pot scumpi cheltuielile autorităților locale pentru tratarea apei. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

2 Lecții pentru întreaga lume din mica Ungarie

3 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

4 O informație care dă fiori...

5 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă