Noul test neinvaziv Veracity, realizat de cercetători ciprioți, disponibil de luni pe piața mondială

Compania de biotehnologie NIPD Genetics (Non-Invasive Prenatal Diagnistics) a anunțat că din 25 mai începe distribuirea testului Veracity din Cipru în toate țările din lume, informează site-ul pulsul-afroditei.com.

Testul a fost realizat în 2011 de grupul de cercetare al profesorului Philippos Patsalis (actualul ministru al Sănătății din Cipru) la Institutul de Neurologie și Genetică din Nicosia, care a creat filiala companiei de biotehnologie NIPD Genetics pentru a putea beneficia de rezultatele cercetării prin distribuirea pe piața mondială a testului neinvaziv pentru depistarea sindromului Down și a altor tipuri de sindrom.

Această realizare deschide perspective promițătoare și pune Ciprul pe harta mondială a sectorului biotehnologiei. Testul poate fi făcut de orice femeie însărcinată care vrea să fie sigură că bebelușul ei nu suferă de trisomia 21 (sindromul Down), trisomia 18 (sindromul Edward), trisomia 13 (sindromul Patau), monosomia X (sindromul Turner), putând în plus să afle și sexul fătului. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Răsturnare de situație pe scena politică?

4 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

5 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”