Patru pui de tigru alb s-au născut într-o grădină zoologică din Japonia - VIDEO

Patru pui de tigru alb s-au născut de curând la Grădina Zoologică Tobu din Japonia, care a publicat pe internet o înregistrare video cu aceste animale foarte rare, informează Reuters.

Patru pui de tigru alb s-au născut într-o grădină zoologică din Japonia (Imagine: Captură video)

Cei patru pui provin dintr-o familie de tigri albi, compusă din masculul Rocky şi femela Carla. Oamenii de ştiinţă cred că tigrii albi fac parte din familia tigrilor de Bengal, prezentând însă o genă care le afectează pigmentaţia.

În prezent, pe plan mondial există mai puţin de 200 de tigri albi, deoarece aceste animale nu pot să supravieţuiască prea mult timp în sălbăticie pentru că nu reuşesc să se camufleze în peisaj.

Puii născuţi la Grădina Zoologică Tobu, care au fost despărţiţi de tatăl lor până când vor fi înţărcaţi, nu şi-au făcut deocamdată debutul în public.

Îngrijitorii lor vor alege în curând prenume pentru fiecare dintre ei, iar vizitatorii de la acea grădină zoologică vor putea să îi vadă în ţarcurile lor începând din luna aprilie.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Gest de văcarul satului la birt făcut de Veștea în platou la Euronews

2 Citiți și voi ce spune omul ăsta despre „salvatorul” Veștea

3 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

4 Criză în PNL / Barca lui Bolojan cam ia apă / Ce organizații și-au anunțat susținerea pentru Adrian Veștea

5 E circ la PNL / Șefii din jurul lui Bolojan au decis să nu voteze un guvern Veștea, dar e doar o chestiune de timp până când lucrurile vor exploda