REVELION 2016: Valea Prahovei, Transilvania şi Bucovina, destinaţiile preferate de români pentru Anul Nou

Românii au căutat cel mai mult pentru Revelion destinaţii turistice precum Valea Prahovei, Transilvania şi Bucovina, gradul de ocupare a unităţilor de cazare din staţiunile româneşti fiind de aproape 100%, potrivit Federaţiei Asociaţiilor de Promovare Turistică din România (FAPT).

REVELION 2016: Valea Prahovei, Transilvania şi Bucovina, destinaţiile preferate de români pentru Anul Nou (Imagine: Dragos Savu/Mediafax Foto)

"De Revelion, aproape toate spaţiile de cazare sunt ocupate. Nu prea mai sunt locuri de cazare, ceea ce este un lucru bun. Noi promovăm vacanţele în România, destinaţiile româneşti. Locurile s-au vândut cu mult timp înainte. De exemplu, la anumite hoteluri nu mai sunt locuri din august, iar pentru Crăciun s-a vândut toate pachetele încă din octombrie. Acesta este feedback-ul pe care îl avem de la agenţiile de turism", a declarat marţi, pentru MEDIAFAX, preşedintele FAPT, Corina Martin.

Ea a precizat că federaţia sau autorităţile nu deţin încă cifre privind numărul turiştilor care şi-au petrecut mini-vacanţa de Crăciun în România.

Primele trei destinaţii turistice în preferinţele românilor pentru Crăciun şi Revelion sunt Valea Prahovei, Transilvania şi Bucovina.

"Înregistrăm un grad mare de ocupare turistică în destinaţiile de vacanţă româneşti, în această perioadă. Turiştii români s-au orientat mai mult, faţă de alţi ani, către destinaţiile româneşti de vacanţă pentru a petrece sărbătorile de iarnă. Înregistrăm un grad mare de ocupare în perioada minivacanţei de Crăciun şi se anunţă un grad foarte mare de ocupare în perioada Revelionului în staţiunile turistice româneşti", a mai spus Martin.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 Un „lord” din energie, cu cifră de afaceri de 1,8 miliarde de euro și profituri de peste 200 de milioane de euro, cercetat de DIICOT pentru spălare de…

4 Aproape jumătate de milion de dolari dați pe închirierea de mașini pentru patru piloți F-16 trimiși în SUA. Miruță: „E strigător la cer”

5 Fiul președintelui Partidei Romilor Vaslui, amenințări șocante pe TikTok: „Vă tai pe toți! Nu are cine ce să îmi facă”