Revista americană Playboy nu va mai publica fotografii nud

Revista americană Playboy nu va mai publica fotografii nud

Revista Playboy nu va mai publica fotografii ale unor femei care pozează complet goale, a relatat The New York Times, luni, într-un articol în care îl citează pe Scott Flanders, directorul executiv al grupului Playboy Enterprises.

Revista americană Playboy nu va mai publica fotografii nud (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Acum, cititorii Playboy, o revistă glossy pentru bărbaţi, celebră pentru pictorialele sale nud, pot spune cu sinceritate că au cumpărat revista pentru articolele sale", se afirmă într-o analiză publicată de agenţia de presă Reuters.

Fondatorul şi editorul-şef al revistei, Hugh Hefner, în vârstă de 89 de ani, ale cărui celebre pijamale de mătase au întruchipat stilul revistei Playboy, a fost de acord, luna trecută, cu o sugestie făcută de editorul Cory Jones şi anume stoparea publicării de imagini cu femei goale, precizează The New York Times.

Într-o epocă în care orice băiat adolescent are un telefon mobil conectat la internet, iar acesta este la rândul lui plin de pornografie, revista Playboy a optat pentru o strategie care îi permite să publice în continuare imagini provocatoare cu femei, dar nu complet goale, a adăugat acelaşi cotidian american.

Playboy, revista care a avut-o pe Marilyn Monroe pe coperta numărului său de debut din 1953, a optat pentru aceste modificări după ce tirajul său a scăzut de la 5,6 milioane de exemplare în 1975 la aproximativ 800.000 în zilele noastre.

După succesul iniţial, revista a fost criticată de simpatizanţii filosofiei de dreapta, din cauza nudităţii afişate, dar şi de către simpatizanţii filosofiei de stânga, mai ales de către feministe, care au spus că publicaţia le reduce pe femei la rolul unor obiecte sexuale.

Anumite modificări sunt încă în dezbatere, inclusiv chestiunea publicării unui pictorial în centrul revistei. Editorialistul revistei Playboy la rubrica de sexologie va fi o femeie, care va scrie cu entuziasm despre sex, a dezvăluit Cory Jones pentru The New York Times.

Revista a avut însă întotdeauna şi o bază de clienţi cu pretenţii intelectuale, graţie articolelor publicate în paginile sale de scriitori de top precum Kurt Vonnegut, Joyce Carol Oates, Vladimir Nabokov, James Baldwin şi Alex Haley, iar acei clienţi au spus întotdeauna că nu au cumpărat revista doar pentru fotografiile sale.

Interviuri ample cu personalităţi istorice, precum Fidel Castro, Martin Luther King Jr., Malcolm X şi John Lennon, au apărut de asemenea, cu regularitate, în paginile revistei Playboy.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

4 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

5 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”