Serviciile secrete britanice publică un ghid pentru prinderea teroriștilor

Agenția de informații britanice (GCHQ) a făcut public miercuri pe site-ul său de internet un ghid în care explică cum pot fi prinși teroriștii, în contextul în care autoritățile sunt îngrijorate de posibila revenire a jihadiștilor britanici plecați să lupte în Siria alături de gruparea jihadistă Statul Islamic (SI), relatează AFP.

Foto: (c) Stefan Wermuth / REUTERS

Intitulat 'cum prinde un analist un terorist', micul ghid prezintă în cinci etape un exemplu de activitate al analiștilor GCHQ atunci când aceștia încearcă să identifice un suspect.

Scenariul începe precum într-un film cu James Bond, scrie AFP. Un agent al MI6 întâlnește o sursă, cunoscută ca afiliată grupării SI, care spune că a dat unui necunoscut un plic cu un text în arabă și un mesaj care anunță 'un masacru la Londra'.
Citiți știrea integrală pe fluxul destinat abonaților

AGERPRES/(AS — autor: Florin Ștefan, editor: Gabriela Ionescu)


populare
astăzi

1 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

2 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

3 Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, sugerează că Moscova își asumă atacul asupra României

4 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

5 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească