Un ciorchine de struguri "perfecți", vândut la o licitație în Japonia pentru o sumă record

Un ciorchine de struguri "perfecți" a fost vândut la licitație în Japonia pentru prețul record de 1 milion de yeni (7.460 de euro), adică 287 de euro pentru fiecare bob de strugure, conform AFP.

Ciorchinele care numără 26 de boabe de struguri roșii a fost scos la licitație la Kanazawa, localitate aflată la 300 de kilometri nord-vest de Tokyo și a doborât recordul înregistrat anul trecut, când un astfel de ciorchine s-a vândut pentru suma de 550.000 de yeni.

Fiecare bob al acestui ciorchine "perfect" are dimensiunile unei mingii de ping-pong și cântărește cel puțin 20 de grame.

Câștigătorul licitației este Masayuki Hirai, chef la Hotelul Nikko din Kanazawa.

Tot în acest an, doi pepeni galbeni Yubari de Hokkaido, de asemenea "perfecți" și considerați un simbol al statusului social ridicat, au fost vânduți la licitație pentru suma de 1,5 milioane de yeni. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Despre lovitura asta încasată de americani de la iranieni s-a vorbit foarte puțin. Or mai fi și altele?

3 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

4 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

5 Dilema ghiocelului / „Mașina în care s-a urcat costa 50.000 de euro” / O fotografie distribuită de Lucian Mîndruță a încins Facebook-ul